Zapraszam na wystawę moich fotografii, pod tytułem „Gdzie nas nie ma”, w chorzowskim Parku Śląskim, pod szyldem Galerii Shnooreck.
W sobotę, 24 sierpnia w godz. 16.00-18.00, pokażę zdjęcia będące interpretacją znanego powiedzenia, że dobrze jest tam, gdzie nas nie ma. Wiadomo, że trawa jest bardziej zielona po drugiej stronie płotu, a samochody na drugim pasie jadą szybciej.
Odwiedzamy różne miejsca, jesteśmy tam tylko przez chwilę, patrzymy okiem turysty, gościa wpadającego z wizytą, który za chwilę jest już gdzie indziej. Z wyjazdów przywozimy pamiątkowe zdjęcia, dowody świetnie spędzonego czasu i zdobytych punktów na mapie, źródło lajków w social mediach. Krzywe amsterdamskie kamienice ciekawie wyglądają na zdjęciach, ale czy wygodnie się w nich mieszka? W Bieszczadach rozkoszujemy się dzwoniącą w uszach ciszą, zazdroszcząc lokalsom, a nasi gospodarze może chętnie przenieśliby się do centrum metropolii, aby korzystać z jej udogodnień. Bo przecież… dobrze jest tam, gdzie nas nie ma. Raj jest tuż za rogiem, jak w tytule powieści mojego ulubionego pisarza, peruwiańskiego noblisty Maria Vargasa Llosy.
Na wystawie urokliwe widoczki, tradycyjne landszafty wakacyjne, zostają zakłócone niepokojącymi oznakami codzienności. W tatrzański pejzaż wlatuje śmigłowiec TOPR, w pobliżu luksusowego sklepu w Neapolu leży sterta śmieci, a zdjęcie znad słonecznego Bałtyku jest zatytułowane „Upadek Ikara”. Będzie można zobaczyć fotografie z lat 2011-2024, część z nich pierwszy raz zostanie pokazana publicznie.
Zgodnie z ideą galerii Shnooreck będzie to wystawa typu pop-up, czyli pojawiam się i znikam – ekspozycja potrwa tylko dwie godziny! To wernisaż, oprowadzanie autorskie i finisaż w jednym. Galeria Shnooreck może być wszędzie tam, gdzie jest miejsce na powieszenie kawałka sznurka, na którym można przypiąć zdjęcia. Wystarczą dwa drzewa. Zadebiutowała w londyńskim Hyde Parku, w którym zawisły moje czarno-białe zdjęcia z Parku Śląskiego.
Wstęp wolny, w razie niesprzyjającej pogody organizator zastrzega sobie prawo odwołania wydarzenia.
Świątynia Petrycha znajduje się w pobliżu Alei Gwiazd, na odcinku między Dużym Kręgiem Tanecznym a Planetarium Śląskim, na północ od budowanego kąpieliska Fala. Dojście z parkingu przy centrum handlowym AKS (płatny) zajmuje ok. 23 minut, z przystanku tramwajowego „Park Śląski Wejście Główne” około 17 minut.
Dołącz już dziś do wydarzenia na Facebooku.
Więcej info na www.shnooreck.pl