Czym jest Shnooreck? To stworzona przeze mnie galeria fotografii. Ulotna, wolna i mobilna. Oficjalnie otwarta w Londynie w październiku 2022 roku.

Bez marmurów, ścian, oświetlenia, budżetu i siedziby, bez tego wszystkiego co kojarzy się z galeriami sztuki. Dziś jest tu, jutro tam. Ta łatwość jest odpowiedzią na lata żmudnej pracy z projektami, dofinansowaniami, rozliczeniami i stosami papierów. W tej galerii wystarczy kawałek sznurka i miejsce, w którym można go powiesić.

Na inaugurację wybrałem kilka czarno-białych fotografii z Parku Śląskiego w Chorzowie, który fotografuję od wielu lat. Miejsce premiery nie było przypadkowe. Londyński Hyde Park jest znanym na całym świecie synonimem miejsca, w którym każdy może wygłaszać swoje poglądy (czy ktokolwiek słucha, to już inna sprawa) i słowa te weszły do powszechnego języka. Idealne miejsce na pierwszą wystawę Shnoorka.

W październiku 2022 roku między drzewami parku zawisł sznurek, na nim zdjęcia. Chwilę powisiały, parę osób z daleka zerkało, co się dzieje. I tyle. Drugą częścią happeningu była przemowa w Speakers’ Corner, czyli znajdującym się kilkaset metrów dalej miejscu na skraju parku, w którym mówcy cieszą się swobodą wypowiedzi. Ogłosiłem wszem i wobec, po polsku i po angielsku, że galeria Shnooreck została otwarta. Z zainteresowaniem wysłuchały tego dwie wiewiórki.

O galerii pierwszy raz opowiedziałem publicznie podczas pokazu zdjęć Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, towarzyszącego premierze zina w SDK „Tęcza” w Tychach, w czerwcu 2023 r.

Pierwsza wystawa w Polsce już w planach 🙂

Kategorie: Galeria

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *